Web Toolbar by Wibiya Ξεκίνημα για όνειρα! | Students ONair
, ,

Ξεκίνημα για όνειρα!

Σκόνη έκανε την Πάφο η Ανόρθωση με 5-1  και με την όλη παρουσία της στην πρεμιέρα έστειλε το μήνυμα πως δηλώνει παρών στη μάχη της κορυφής. Δυο γκολ σημείωσε ο Σπαντάσιο που μαζί με τον Κάλβο, έβαλε άλλο ένα, ήταν οι καλύτεροι. Τα υπόλοιπα οι Οκκάς και Ρέζεκ ενώ για την τραγική Πάφο μείωσε στο τέλος ο Σίλας. Α’ Μέρος Μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο σε όλο το πρώτο μέρος, καθώς η Ανόρθωση επικράτησε κατά κράτος στη μεσαία γραμμή της Πάφου και συνεχώς βρισκόταν στην επίθεση με το γκολ να μοιάζει θέμα χρόνου. Η αλήθεια είναι πως πολλές μεγάλες ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν όμως η αποτελεσματικότητα ήταν σε υψηλά ποσοστά και ήρθε ένα καθαρό σκορ 2-0. Ο Αλέξα με τον Λαμπάν έκαναν τη δουλειά και με τους μεσοεπεπιθετικούς να αλλάζουν συνεχώς θέσεις έφεραν τα ρήγματα. Στο 25’ ήρθε και το γκολ με σέντρα του Κάλβο και κεφαλιά του Σπαντάσιο. Η Ανόρθωση όμως δε σταμάτησε να ψάχνει τις ευκαιρίες και αφού ο Οκκάς είχε κάποια σουτ που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Σιέποκ, χτύπησε στο 45’. Η ασσίστ και πάλι από τον Κάλβο και με τσίμπήμα της μπάλας διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του. Β’ Μέρος Αν περίμενε κανείς την «Μεγάλη Κυρία» να αφήσει το πόδι από γκάζι διαψεύστηκε πανηγυρικά, αφού η απόλυτη κυριαρχία συνεχίστηκε και σε ευκαιρίες αλλά και γκολ. Στο πρώτο δίλεπτο ο Οκκάς είχε ήδη δυο σημαντικές φάσεις για τρίτο γκολ, που τελικά ήρθε στο 51’ όταν ο Σπαντάσιο σέρβιρε και ο Κάλβο έκανε ιδανικό τελείωμα. Η Πάφος είχε καταρρεύσει παρά τις αλλαγές του Τοπαλίδη και μοιραία παρακολουθούσε τους αντιπάλους να κάνουν πάρτι. Στο 56’ ο Σπαντάσιο σημάδεψε δοκάρι αλλά το ήθελε το δεύτερο γκολ και με την σέντρα του Μποαβεντούρα ένα λεπτό μετά το βρήκε με προβολή. Ο Λέβι έκανε και τις αλλαγές του χαρίζοντας λεπτά σε Ζούλα και Σκοπελίτη, ενώ αυτό δεν εμπόδισε και το πέμπτο γκολ να έρθει από τον Ρέζεκ στην πάσα του Οχαγιόν στο 71’. Κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε και απλώς στις καθυστερήσεις ο Σίλας με μια βολίδα έβαλε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους. Ανόρθωση(Λέβι): Βαλβέρδε, Άντιτς, Μποαβεντούρα, Κόλιν, Ζόρζ, Αλέξα, Λαμπάν, Σπαντάσιο(70’ Ζούλα), Κάλβο(75’ Σκοπελίτης), Ρέζεκ, Οκκάς(60’ Οχαγιόν) Πάφος (Τοπαλίδης): Σιέποκ, Πετκάκης, Γαρπόζης, Ταλ, Κακογιάννης(59’ Γκονζάλβες), Σάββα, Μελισσάς(46’ Κρις), Σίλας, Εγκινάλτο, Κοιλιάρας(46’ Δημοσθένους), Σερτζάο